wtorek, 26 marca 2013

Pisanka z Podhorzec.

Plakat (Fot. Muzeum Archeologiczne w Krakowie)

Zbliża się Wielkanoc. Zabytkiem miesiąca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie jest pisanka. Pochodzi z Rusi Kijowskiej, ma kilkaset lat i bardzo ciekawą historię: "W 1881r. krakowski archeolog T. Ziemięcki przeprowadził wykopaliska na staroruskim grodzisku Pleśnisko we wsi Podhorce (obwód lwowski, Ukraina). Znalazł m.in. kulkę szklaną dętą w postaci jajka, na podobieństwo naszych pisanek wielkanocnych w festony żółte na tle ciemno-zieloném malowaną. Współcześnie przedmiot ten należy określić jako glinianą i pokrytą szkliwem pisankę-grzechotkę (wysokość - 4,9 cm, średnica - 3,9 cm). Pisanki takie wytwarzano na Rusi w XI-XIII w., być może jako produkt uboczny przy produkcji płytek na podłogi cerkiewne. Były najpewniej zabawkami, które miały też rolę magiczną – jaja przynoszącego szczęście i dostatek oraz grzechotki odstraszającej dźwiękiem zło. W latach 60. zeszłego stulecia szacowano liczbę znanych egzemplarzy staroruskich pisanek-grzechotek na ok. 100. Można przypuszczać, że obecnie jest ona kilkakrotnie większa. Zabytki takie znajdowane są nie tylko na Białorusi i Ukrainie oraz w Rosji, ale też w krajach sąsiednich – od Szwecji po Bułgarię. Podobną pisankę odkryto w Krakowie przy ul. Św. Krzyża 7".

Źródło: strona internetowa MAK

środa, 20 marca 2013

"Bon Kultury". Poznajemy naszych przodków

Jak wyglądał dzień powszedni dawnych Małopolan? Czym się żywili, jak mieszkali, w co ubierali setki lat temu? Wędrując po stałej ekspozycji w Muzeum, próbujemy poznać bogactwo dawnych sposobów życia: od jaskiń w Ojcowie zasiedlanych przez paleolitycznych łowców po gotyckie budowle średniowiecznego Krakowa.

POZNAJEMY NASZYCH PRZODKÓW. POZNAJ DOTYKIEM
Wariant adresowany do osób niewidomych i słabowidzących i/lub niesłyszących i słabosłyszących.

W programie: 90 minutowe zajęcia w Muzeum Archeologicznym, podzielone na dwie części:

„Wehikuł czasu” – na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” uczestnicy poznają archeologię i historię regionu. Ścieżka zwiedzania specjalnie opracowana dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną.

Zabytek „na wyciągnięcie ręki” – spotkania w sali edukacyjnej, podczas których udostępniane są kopie zabytków eksponowanych w muzealnych gablotach oraz makiety średniowiecznych budowli.

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz młodzieży

Ilość uczestników: od 5 do 25 osób

Czas trwania: 90 minut

Kalendarz zajęć: od poniedziałku do piątku

Koszt: 24 zł od osoby (dla posiadacza BONU KULTURY – 6 zł)

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Senacka 3

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Dorota Kaźmierczak-Madej, tel. 12 422 75 60 w. 50

czwartek, 14 marca 2013

"Bon Kultury" - same korzyści!

Co to jest BON KULTURY? To inicjatywa samorządu Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury, której celem jest urozmaicenie oferty edukacyjnej. To wspaniała propozycja dla osób, które:
  1. na codzień napotykają trudności w dostępie do dóbr kultury
  2. poszukują możliwości interesującego spędzenia wolnego czasu
  3. pragną lepiej poznać Małopolskę i jej stolicę Kraków
  4. lubią muzea i chcą wiedzieć jak działają
Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało podobnie jak w roku ubiegłym, ciekawą i atrakcyjną ofertę dla osób w każdym wieku. Program zajęć to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala poczuć się odkrywcą tajemnic przeszłości. Bon Kultury to same korzyści: 75% zniżki, a 100% kultury :)

Ulotka reklamowa (publikacja UMWM)

Oferta instytucji kultury (publikacja UMWM)